W Niemczech trzeba samemu dochodzić sądownie zaległego wynagrodzenia (samodzielnie, z pomocą adwokata lub związku zawodowego). Zarówno Policja jak i Urząd Celny (Zollamt) nie mogą domagać się w Twoim imieniu przysługującego Ci wynagrodzenia.

Prawo pracy naszego niemieckiego sąsiada jest restrykcyjne w kwestiach wypłaty wynagrodzenia oraz ochrony pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie dla zatrudnionych, jednakże należy zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące terminy.

Zawsze masz prawo do swojego wynagrodzenia – również wtedy, gdy otrzymałeś wypowiedzenie i nie masz pisemnej umowy o pracę.

W przypadku braku otrzymania wynagrodzenia po upływie terminu jego wypłaty, w pierwszym kroku spróbuj rozwiązać sprawę polubownie i porozmawiaj z pracodawcą (osobą decyzyjną) o Twoim zaległym wynagrodzeniu.

Przed złożeniem pozwu do sądu pracy, należy wysłać do pracodawcy pisemne wezwanie do zapłaty. Może to spowodować, że pracodawca zapłaci wynagrodzenie i unikniesz procesu sądowego.

Jesli rozmowa nie przyniesie żadnych efektów, nie zwlekaj i przeslij pracodawcy wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

🔴 Wezwanie do zapłaty powinno zawierać informacje takie jak:

    • dane pracownika
    • dokładną nazwę pracodawcy i jego adres
    • miejscowość i data sporządzenia pisma
    • tytuł pisma (wezwanie do zapłaty)
    • dokładną kwotę pieniężną wynagrodzenia, którą pracodawca jest Ci winny
    • Obok kwoty wskaż miesiąc, którego dotyczy wynagrodzenie i datę jego wymagalności. Jeżeli pracodawca zalega Ci z wynagrodzeniem za kilka miesięcy najlepiej wskaż łączną kwotę zaległości, a następnie wyszczególnij zaległe kwoty za konkretne miesiące.

    • termin na spełnienie obowiązku (zwykle 14 dni)
    • określenie dalszych zamiarów w przypadku braku zapłaty wynagrodzenia (czyli przekazanie sprawy do właściwego sądu pracy)
    • własnoręczny podpis, opatrzony datą

Wezwanie koniecznie wyślij do pracodawcy listem poleconym za potwierdzeniem doręczenia albo doręcz je osobiście.

Jeśli pracodawca nie zareaguje na pisemne wezwanie lub nie wypłaci zaległego wynagrodzenia, możesz skierować sprawę do właściwego sądu pracy.

W każdym sądzie pracy w Niemczech znajduje się biuro podawcze (Rechtsantragstelle), w którym możesz otrzymać wsparcie przy sformułowaniu jak i osobiście złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy. 

 

zaloguj się by komentować


Poradnie dla pracowników

o niemieckim prawie pracy

tel: 08000005780