Bardzo często pracownicy w celu wykonywania pracy są zobowiązani do noszenia specjalnej odzieży, np. z logiem firmy. W niektórych branżach, takich jak budowlana czy praca sezonowa, odzież robocza ma również funkcję ochronną w celu spełnienia norm bezpieczeństwa higieny pracy.

PAMIĘTAJ! To pracodawca ponosi koszty za ubranie robocze, w szczególności za środki ochrony indywidualnej jak specjalne obuwie, rękawice ochronne, kamizelki.

Jeśli pracodawca musi zapewnić Ci ze względów BHP specjalną odzież ochronną, ponosi on również koszty czyszczenia i pielęgnacji tej odzieży, np. koszty prania.

W przypadku zwykłej odzieży roboczej (uniform z logiem firmy) można uzgodnić umownie przynajmniej częściowe przejęcie kosztów za czyszczenie. Nie ma jednak ustawowego prawa do zwrotu kosztów konserwacji odzieży od pracodawcy.

Co robic jesli pracodawca nie chce ponieśc kosztów odzieży roboczej

⚠️Nie panikuj! Poniesione koszty możesz odpisać od podatku w ramach corocznego zeznania podatkowego jako koszty potrzebne do wykonywania pracy. To samo dotyczy czyszczenia i pielęgnacji odzieży! O szczegóły wyliczenia zwróć się do doradcy podatkowego.⚠️

zaloguj się by komentować


Poradnie dla pracowników

o niemieckim prawie pracy

tel: 08000005780