Jeśli pracujesz w Niemczech i jesteś ubezpieczona zdrowotnie, to podczas ciąży, okresu ochrony macierzyńskiej (Mutterschutz) i urlopu rodzicielskiego (Elternzeit) w dalszym ciągu pozostajesz w systemie ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe i obejmuje opiekę medyczną w czasie ciąży i porodu.

𝗪 𝗡𝗶𝗲𝗺𝗰𝘇𝗲𝗰𝗵 𝗶𝘀𝘁𝗻𝗶𝗲𝗷𝗲 𝗱𝘄𝗮 główne 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗮𝗷𝗲 𝘂𝗯𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗼𝘁𝗻𝗲𝗴𝗼: 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 𝘂𝗯𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗼𝘁𝗻𝗲 (𝗴𝗲𝘀𝗲𝘁𝘇𝗹𝗶𝗰𝗵𝗲 𝗞𝗿𝗮𝗻𝗸𝗲𝗻𝘃𝗲𝗿𝘀𝗶𝗰𝗵𝗲𝗿𝘂𝗻𝗴) 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝘂𝗯𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗼𝘁𝗻𝗲 𝗽𝗿𝘆𝘄𝗮𝘁𝗻𝗲 (𝗽𝗿𝗶𝘃𝗮𝘁𝗲 𝗞𝗿𝗮𝗻𝗸𝗲𝗻𝘃𝗲𝗿𝘀𝗶𝗰𝗵𝗲𝗿𝘂𝗻𝗴).

Większość pracowników zatrudnionych na etacie jest automatycznie objęta publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym.

🏥 Jeśli jesteś ubezpieczona w publicznym systemie, masz prawo do korzystania z kompleksowej opieki medycznej w czasie ciąży i porodu. Wizyty u lekarza, badania prenatalne, poród oraz opieka połogowa są zazwyczaj w pełni pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne. Możesz również skorzystać z usług położnej w czasie porodu.

🛑 Pamiętaj, że jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą w Niemczech lub jesteś ubezpieczona prywatnie, warunki mogą się różnić.

W takim przypadku warto skonsultować się z swoim ubezpieczycielem w celu uzyskania konkretnych informacji na temat świadczeń w czasie ciąży.

zaloguj się by komentować


Poradnie dla pracowników

o niemieckim prawie pracy

tel: 08000005780